Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi
Mail: bilgi@ibrahimcanter.com
Logo

Adres

Bağdat Cd. No:144 D:5 Çınar Apt. 34724 Feneryolu, Kadıköy, İstanbul

Telefon Numaralarımız

+90 532 342 00 31

+90 216 599 09 88

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

Yüz İmplantları

Yüzümüz sadece ciltten ve yumuşak dokulardan ibaret değildir. Bu cildin altında bir kemik iskelet yer alır. Güzel bir yüz için sağlam ve dengeli bir iskelet çatının varlığı şarttır.

 

Bazı durumlarda yüz kemikleri yeterince gelişemezler. Bu durum kişinin genetik özelliklerine, ait olduğu ırka ve gelişme durumuna göre ortaya çıkabilir. Geçirilmiş kazalar, tümör eksizyonları da yüzde kemik eksikliklerine neden olabilir. Ayrıca ilerleyen yaşla birlikte sadece yumuşak dokularda ve ciltte sarkma olmayıp kemiklerde de hacim kaybı olur.

 

Bu durumlarda iskelet çatıyı düzeltmeden yapılan yumuşak doku düzeltmeleri optimal sonuçların elde edilmesi için yeterli olmayacaktır. Bu gibi kemik eksikliklerini olduğu hastalarda mevcut kemiklerin ileri alınması ya da üzerlerine kemik eklenerek kemikler belirginleştirilebileceği gibi dışarıdan konulan bir takım maddelerle (implantlar ile) de onarım yapılabilir. İdeal madde kişinin kendi kemiğinin kullanılmasıdır. Ancak vücudun başka yerinden kemik almak karmaşık ve ağrılı bir işlemdir ve kaza ve kanser gibi sebeplerle oluşan kemik kayıpları dışında tercih edilmez. Yüz iskeletinin estetik amaçlı desteklenmesi için sentetik protezler (implantlar) tercih edilir.

İmplantlar en çok orta yüz bölgesinde ve çene kemiği üzerinde kullanılır. Orta yüz bölgesinde kullanılan implantlar elmacık kemikleri üzerine ve gözaltlarına konulur. Çene kemiği üzerinde kullanılan implantlar ise çene ucuna ve çene kenarlarına yerleştirilir.

Yüz protezleri silikondan, poroz polietilenden veya titanyumdan imal edilebilir.

 

Silikon protezler kaygan olduklarından küçük kesiklerden kolayca yerleştirilebilirler. Aynı şekilde çıkartılmaları da daha kolaydır. Ancak silikon zaman içerisinde alttaki kemikte erimeye yol açabilir. Kaygan yüzeyli olduklarından iyi tespit edilmezlerse yerlerinden kayabilirler. Ayrıca hemen her zaman silikon implantlar çevresinde doku reaksiyonuna bağlı kapsül formasyonu olur.

 

Poroz polietilen küçük delikler içeren bir plastiktir. Piyasadaki ismi Medpor’dur. Medpor implantlar pürtüklü bir yüzey içerdiklerinden yerleştirilmeleri ve çıkartılmaları silikona göre daha zordur. Ancak delikler nedeni ile kısa sürede içerisine doku büyümesi olur ve kayma riski çok düşüktür. Ayrıca alttaki kemikte bir erimeye neden olmaz. Ancak çıkartılmaları gerektiğinde çok zor çıkartılır.

 

Gelişen üç boyutlu görüntü elde etme sistemleri ve üç boyutlu yazıcılar sayesinde günümüzde kişiye özel titanyum implant tasarlamak ve üretmek mümkün olabilmektedir. Bu implantların şekli, hacmi, sağlayacağı kontur önceden tasarlanacağından ve kemiklere vidalar ile tespit edilebildiklerinden sonuçların önceden ön görülmesi mümkün olabilmektedir ve implantların kayma riski yoktur.

Yüz protezleri yüzü dengelemek ve güzelleştirmek için kullanılırlar. Elmacık kemikleri desteklenerek daha çıkık bir görünüm oluşturulur, yüz ovali belirginleştirilir. Orta yüzü basık olan kişilerde gözaltlarına konulan protezlerle yüz dengelenir. Çenesi geride, kuş yüzü görünümü olan hastalarda çene ucuna konulan protezlerle yüz profili düzeltilir. Çene kenarlarına konulan protezlerle özellikle erkek hastalarda daha köşeli ve güçlü bir görünüm elde edilir.

Orta yüz ve elmacık kemiği üzerine konulacak protezler alt göz kapağından ya da ağız içinden yapılan kesilerle, çene ucuna konulacak protezler çene altından ya da ağız içerisinden yapılan kesilerle, çene kenarlarına konulacak protezler ise ağız içinden yapılan kesilerle yerleştirilir. Protezler kemiğe genellikle bir vida ile tespit edilir.

Tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi yüze protez yerleştirme işlemlerinde de işlemden 3 hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.

Kullanılmaması gerekeneler:

Apranaks, Voltaren, Vermidon gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin kullanılabilir),

Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,

Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünler

Tüm zayıflama ürünleri

Başka bir cerrahi işlem yapılmayacaksa yüz protezi ameliyatları lokal anestezi ve sedasyon (ağır sakinleştiriciler) altında, ameliyathane ortamında gerçekleştirilir.

Yüz protezi işlemleri 30 – 60 dakika kadar sürer.

Yüz protezlerinden sonra fazla bir ağrı beklenmez. Hafif ağrı kesicilerle kontrol edilebilir.

İşlem yapılan bölge üzerinde hafif bir şişlik ve morarma gelişir. Hastalarda geçici uyuşukluklar ve mimik hareketlerinde geçici zayıflamalar olabilir. Ameliyattan 72 saat sonra şişlikler inmeye başlar. Genellikle 3 hafta sonra yüz gerçek görünümünü kazanır.