Yarık Dudak-Damak Burnu (Cleft Lip Nose) Deformitesinin Onarımı

Doğuştan dudak damak yarığı olan hastaların dudak damak yarığı onarımları zamanında ve düzgün şekilde yapılmış olsa bile yüz gelişimi esnasında burunda bu hastalara özel şekil bozukluğu gelişebilir. Yarık tarafındaki kıkırdakların yetersizliğine (şekil bozukluğuna) ve yarık tarafındaki kemiklerin geri kalmasına  bağlı gelişen burundaki şekil bozukluğuna tıbbi olarak Yarık Damak-Dudak Burnu (CLN deformitesi) adı verilir.

 

Doğumsal olan yarık dudağın (tavşan dudak) tek taraflı mı yoksa çift taraflı olduğu burun şeklini de etkiler. Genel olarak bu hasta grubunda özellikle üst çene kemiğinin yetersiz geliştiği hastalarda yarık tarafındaki burun tabanı çökük, burun kanadı düzleşmiş, burun ucu yarık tarafına eğik ve burun içerisinde septum eğri, burun konka büyümesi olabilir. Ayrıca burun delikleri asimetriktir. Geçirilmiş çok sayıda eski ameliyatlara bağlı ciltte ve burun mukozasında kesi izleri olabilir. Bu hasta grubunda burundaki dokular doğal yapısını ve esnekliğini kaybetmiştir. Özellikle tek taraflı yarığı olan hastalarda burun kıkırdakları asimetriktir. Yarık tarafında kıkırdaklarda sağlam tarafa göre kıkırdak eksiklikleri olabilir.

 

Tüm bu sebeplerden dolayı CLN deformitesinin onarımı estetik burun ameliyatlarına oranla çok daha fazla tecrübe ve üst düzey cerrahi beceri gerektirir. Bu hastaların ameliyatlarında hemen her zaman kıkırdak greftleri (yamaları) kullanılmasına ihtiyaç vardır. Pek çok zaman kulaktan alınan kıkırdak yeterli olurken bazı hastalarda kaburgadan da kıkırdak almaya ihtiyaç duyulabilir. Konulacak kıkırdakların doğru yere konulup sağlam bir şekilde tespitlerinin yapılması için CLN deformitesinin Açık Nazoplasti olarak adlandırılan teknik ile onarımı hemen hemen her yayında standart uygulama olarak tariflenir.

 

Ayrıca bu hastaların üst çene gelişiminde de gerilik olabileceğinden sadece burun estetiği açısından değerlendirilmeyip daha geniş bir pencereden bakılmasına ihtiyaç vardır. Hastaların hemen hepsinde maksillanın (üst çene kemiğin) yarık olduğu kısmında eksiklik vardır. Burnun o tarafındaki tabanı sağlam tarafa göre daha düşüktür. Bu sebeple CLN deformitesi nedeni ile burun ameliyatı yapılan hastaların ameliyat öncesindeki bir seansta veya ameliyatları esnasında eksik olan yere kemik konulmasına ihtiyaçları olabilir.

 

Üst ve alt dişleri arasında ileri derecede kapanma sorunu varsa ve/veya yüz yüksekliklerinde de sorun olan hastaların ortodontik tedavi almalarına ve ortognatik cerrahi müdahalelere ihtiyaçları vardır. Bu durumdaki hastaların doğru tespit edilmesi, tedavilerinin doğru planlanması gerekir. Genel olarak bu durumdaki hastalarda burun ameliyatları ortognatik cerrahiden sonra yapılması daha uygun olur.

 

Klinik Hakkında

Kliniğimize ulaşmak artık daha kolay! Hastalarımızın ulaşımlarını rahatlatan Marmaray ile Feneryolu istasyonunda indikten sonra, yalnızca 3 dakika yürüyerek kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar

Copyright © 2019 Pigu Dijital Ajans. All right reserved.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube