Yarık Damak Onarımı Neden Çok Önemlidir?

arık Damak Onarımı Neden Çok Önemlidir?

Yarık damak – yarık dudağı olan hastalara uygulanan planlı tedaviler arasında belki en önemlisi damak onarımının zamanı ve başarısıdır. Çünkü yapılan diğer tüm ameliyatlar o yada bu şekilde bebeğin yüz görünümü ile yani yüz estetiği ile ilgilidir. Oysaki damak onarımı tamamıyla konuşma fonksiyonunu kazanması için yapılan bir rekonstrüksiyondur.

Düşünün ki yüzü çok güzel olan ancak konuşması anlaşılamayan bir kişi günümüz şartlarında hayatta ne kadar başarılı olup kendisine sosyal hayatta yer bulabilir? Oysa ki dudak onarımı ya da burun şekli suboptimal olsa bile düzgün konuşup kendisini ifade etme sorunu yaşamayan bir birey modern dünyada zekası ile kendisine her türlü kapıyı açıp akademik yada iş başarısını sağlayacaktır.

Damak onarımı sırasında yarık kenarlarındaki dokular orta hatta yaklaştırılırken aynı zamanda konuma için gerekli olan yumuşak damaktaki kaslar da onarılır. Bu kasların doğru şekilde onarılması hem bebek büyüdükçe konuşma esnasında fonem dediğimiz sesleri doğru çıkarmasına hem de orta kulağı boğazımıza bağlayıp kulaklarımızdaki tıkanmayı engellemeye yarayan östaki borusunun düzgün çalışmasına olanak sağlar. İşte bu sebeplerden dolayı damak onarımının bebeğinkonuşma fonksiyonlarının gelişmeye başladığı dönemde ve kulakta östaki disfonksiyonuna bağlı kalıcı işitme kaybı gelişmeden olabildiğince erken, doğumu takiben 6-9 ay civarında yapılması gerekir.

Sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Halil İbrahim CANTER

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

youtube.com/ibrahimcanter

plus.google.com/+ibrahimcanter

 Google.com/+ibrahimcanter 

Klinik Hakkında

Kliniğimize ulaşmak artık daha kolay! Hastalarımızın ulaşımlarını rahatlatan Marmaray ile Feneryolu istasyonunda indikten sonra, yalnızca 3 dakika yürüyerek kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar

Copyright © 2019 Pigu Dijital Ajans. All right reserved.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube