Yarık damak-dudak deformitesi olan bebeklerin bakımında önem verilmesi gereken noktalar nelerdir? Beslenme güçlükleri olur mu? Büyümeleri nasıldır?

Aileler yarık damak dudak deformitesi olan bir bebeğe sahip oldukları için çok endişeli olurlar. Bu bebeğe nasıl bakacakları, bebeğin deformitesinin düzeltilip düzeltilemeyeceği, ameliyat ettirirler ise sonucun normale ne kadar yakın olacağı, bebeklerinin zekasının etkilenip etkilenmediği gibi pek çok konuda endişeleri vardır.

Bu aileler ile karşılaştığımızda ilk yaklaşımımız öncelikle onların endişelerini anladığımızı ve onlara sıra ile her konuda yardımcı olacağımızı söylüyoruz.

Bu bebeklerin zekalarının etkilenmediğini, onların bebeklerini söylenilen özeni gösterirler ise bu bebeklerin toplumda normal bir yaşantıları olacağının bilgisini vererek onların ilk endişelerini azaltmaya çalışıyoruz.

İkinci sırada bu bebeklerin beslenmeleri konusunda diğer bebeklerden ne gibi farklılıklar olduğunu anlatıyoruz. Anne sütünün faydasından bahsedip mümkün mertebe anneleri bebeklerine kendi sütlerini vermeleri konusunda teşvik ediyoruz. Bu bebeklerin beslenmesinde beslenmenin içeriği değil deformitenin şekline ve derecesine göre beslemenin şekli değişiklik gösterebilir. Bazı bebekler anne memesinden rahatlıkla emebilirler. Kimi tek taraflı dudak yarığı olan bebekler yarık tarafı memeye bastırıp memeyi emebilirken karşı memede zorlanırlar. Bu bebeklerin annelerine özel bir emzirme pozisyonu tarif ettiğimizde bebeğin zorlandığı karşı memeyi de bebek rahatlıkla emebilir. Memeden anne sütünü çekemeyen bebeklerin kaşıkla ya da özel biberonlar ile anne sütünü alabileceğinin bilgisini veriyoruz. Bu özel biberonların yarığı kapatacak ek uzantıları olduğu gibi sütün anne memesinden geldiği gibi kontrollü ve yavaş akımını sağlayacak sisteme sahip olanları da vardır. Her iki tarafın da etkilendiği hem dudak hem damak yarığı olan ve asla emme fonksiyonu için gerekli ağız içi negatif basıncı oluşturamayan bebeklerin bile yutma fonksiyonu vardır. Bu bebeklerin ağızlarına besin konulursa bu bebekler besini yutabilmektedirler. Bu gruptaki bebeklerin ailelerine de kaşıkla besleme konusunda eğitim vermekteyiz. Tüm hastalarımızda mümkün mertebe mideye konulan sonda dediğimiz boru yolu ile beslemeden kaçınmaktayız. Kontrolsüz mideye verilen sütün kusulup bebeğin akciğerlerinde enfeksiyon oluşturma riski bu yöntemde çok daha yüksektir.

Bu bebekler beslenme esnasında yarığı olmayan bebeklere göre daha fazla hava yutar, daha çok enerji harcar ve daha çabuk yorulur. Bu nedenler ile daha sık beslenmeleri ve beslenme sonrası hemen yatırılmamaları ve dik tutulmaları gerekir.

Klinik Hakkında

Kliniğimize ulaşmak artık daha kolay! Hastalarımızın ulaşımlarını rahatlatan Marmaray ile Feneryolu istasyonunda indikten sonra, yalnızca 3 dakika yürüyerek kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar

Copyright © 2019 Pigu Dijital Ajans. All right reserved.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube