Yara İzi Nedir? Neden oluşur?

ara İzi Nedir? Neden oluşur?

Deri bütünlüğünün bozulduğu her türlü yaralanma yara oluşumuna neden olur. Derinin tam kat yaralandığı her durumda az ama çok mutlaka skar dokusu (nebbe dokusu, yara izi) bırakarak iyileşir. Kalacak skar dokusunun miktarı ve kalitesi estetik sonucu belirler. Yara ne kadar hızlı, enfeksiyon kapmadan kapatılabilir ise sonucu da o denli iyi olacaktır. Bu aşamada ile yaranın kendiliğinden iyileşmesi, yara kenarlarının karşılıklı dikilmesi, deri yada doku aktarımları ile yaralı bölgenin kapatılması tercih edilebilir. Hangi nedenle olursa olsun, hangi yöntemle yara kapatılırsa kapatılsın onarım bölgesinde bir tamir süreci başlar; yara izinin son halini alması 1-2 yıl sürer. Zamanla yara izi ten rengine döner, başlangıçta hissedilen sertlik yumuşar ve daha düzenli hale gelir, ancak iyi veya kötü mutlaka bir iz kalır.

Yara oluştuktan sonra vücutta doğal bir iyileşme süreci başlar. Uygulanan tedavi nihai sonucun daha iyi olmasına katkı sağlasa da bu süreci değiştiremez. Bu sebeple bir yara izi oluştuğunda izin zamanla değişeceği bilinmeli ve sabırlı olunmalıdır.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Halil İbrahim CANTER

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

youtube.com/ibrahimcanter

plus.google.com/+ibrahimcanter

Normal 0 false false false EN-US JA X-NONE Google.com/+ibrahimcanter 

Klinik Hakkında

Kliniğimize ulaşmak artık daha kolay! Hastalarımızın ulaşımlarını rahatlatan Marmaray ile Feneryolu istasyonunda indikten sonra, yalnızca 3 dakika yürüyerek kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar

Copyright © 2019 Pigu Dijital Ajans. All right reserved.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube