Yanık Kontraktürlerinin Açılması

Yanık sonrası iyileşme sürecinde yanık alanını daraltmak ve açık yaranın bir an evvel kapatılması için vücut yanık zeminin büzüşmesini sağlar. Tıbbi olarak bu duruma yanık kontraktürü dedir. Her ne kadar vücut bir savunma mekanizması olarak kontraktür oluştursa da yanık sonrası gelişen deformitelerin en önemli sebebi de yanık kontraktürüdür. Özellikle eklemler boyunda uzanan kontraktürler eklemlerin tam açılmasını engeller ve fonksiyonel kayıplara neden olur.

Bu kontraktürlerin açılabilmesi için farklı tedavi seçenekleri vardır. Fraksiyone lazer uygulamaları ile mevcut kontraktürler açılabilir. Lazer tedavisinden fayda ağlanabilmesi için genellikle birden fazla seans lazer uygulaması yapılması ve aradaki zamanlarda da fizik tedavi programları ve masajlar ile kontrakte eklemin açılmasına gayret edilmesi gerekmektedir. Ayrıca lokal dokuların kaydırılması ile de kontraktürler açılabilir. Küçük eklemler üzerindeki kontraktürler lokal anestezi ile açılabilse de büyük eklemler üzerindeki kontraktürleri açmak için ameliyathane koşulları ve genel anestezi gerekli olabilir. Kontaktür çevresindeki dokuların yeterli olamadığı durumlarda ise mikro cerrahi kullanılarak vücudun başka yerlerinden doku nakli yapmak gerekli olabilir. Bu işlem genel anestezi ve tam teşekküllü ameliyathane şartlarını gerektiren bir ameliyattır.

Klinik Hakkında

Kliniğimize ulaşmak artık daha kolay! Hastalarımızın ulaşımlarını rahatlatan Marmaray ile Feneryolu istasyonunda indikten sonra, yalnızca 3 dakika yürüyerek kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar

Copyright © 2019 Pigu Dijital Ajans. All right reserved.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube