Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi
Mail: bilgi@ibrahimcanter.com
Logo

Adres

Bağdat Cd. No:144 D:5 Çınar Apt. 34724 Feneryolu, Kadıköy, İstanbul

Telefon Numaralarımız

+90 532 342 00 31

+90 216 599 09 88

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

Uyluk ( Kasık) Germe

Uyluk bölgesi kalça ile dizler arasında kalan bölümdür. Bu bölümün özellikle iç tarafındaki gevşeme, deride dalgalanma ve düzensizlikler kadınları en çok rahatsız eden sorunlardandır. Kilo alıp verme, egzersiz yapmama ve yaşlanma ile iç bacaklarda oluşan gevşeme hızlanır. İç bacak sorunları estetik problemlerin yanı sıra yürürken sürtünmeye yol açarak da hastaları rahatsız eder. Oldukça ince cilt yapısı nedeni ile düzeltilmesi zor bir bölge olan iç bacaklara yönelik çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur.

 

Uyluk germe uylukların üst ve iç tarafında oluşan deri bolluğu ve yağlanmanın giderilmesidir. Bacakta bir miktar incelme sağlasa da etkisi esas olarak uyluğun iç tarafı ile sınırlıdır.

Uyluk germe ameliyatları genelde 40 yaş üstü kadınlara yapılır. Özellikle kilo alıp vermeler sonrasında uylukların iç ve üst taraflarında oluşan gevşeme artar. Bazı cilt tipleri gevşemeye eğilimlidir. Bu tip hastalarda sorun daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda problem sadece ciltteki gevşeme iken, bazılarında yağ fazlası da vardır.

Uyluk germe ameliyatlarında cilt bolluğu çok az olan zayıf hastalarda kasıkların iç tarafında yatık bir iz bırakacak şekilde deri fazlası çıkartılır ve gerilerek dikilir. Deri bolluğu fazla olan ve yağlanması olan hastalarda bu yöntemin uygulanması izin uzamasına, zamanla aşağıya doğru kaymasına ve bunun da cinsel organı deforme etmesine yol açar. Bu nedenle hastaların büyük bölümünde deri fazlası dikey bir iz bırakacak şekilde çıkarılır. Öncesinde uylukların iç kısmına liposuction yapılır. Dikey kesi, bacağın iç tarafında kalacak şekilde, kasıkların iç tarafından dize doğru inecek şekilde yerleştirilir. Böylece iz hasta ayakta durduğunda karşıdan gözükmez.

Uyluk iç bölgesinde cilt çok incedir ve gevşektir. Liposuction tek başına uygulandığında gevşeme artar. Bu sebeple liposuction sadece genç ve gergin ciltli hastalarda, sınırlı miktarda uygulanabilir. Liposuction sırasında radyofrekans uygulanması cildi sıkılaştırarak dalgalanma riskini azaltılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki hastaların pek çoğunda uyluk bölgesinin sıkılaştırılması için liposuction ideal bir yöntem değildir.

Düzenli spor yapmak ve kilo almamak tüm vücut için olduğu gibi uyluk içlerinde de yararlıdır. Bu bölgedeki cildin sıkılaştırılması için lenf drenajı ve radyofrekans uygulamaları da etkilidir.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, uyluk germe ameliyatlarında da ameliyattan üç hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Son bir haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.

Kullanılmaması gerekeneler:

  1. Apranaks, Voltaren, Vermidon gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin kullanılabilir),
  2. Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,
  3. Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünler
  4. Tüm zayıflama ürünleri

Uyluk germe ameliyatları ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Uyluk germe ameliyatı iki ila üç saat arasında sürer.

Uyluk germe ameliyatları çok ağrılı işlemler değildir.

Uyluk germe ameliyatından üç ila dört saat sonra hasta beslenir ve ayağa kaldırılır. Ertesi sabah idrar sonrası alınır ve hasta taburcu edilir. Ameliyattan 2-3 gün sonra duş alınabilir. Tüm dikişler deri altında bırakıldığından dikiş alınmasına gerek yoktur. Ameliyattan bir hafta sonra hastalar günlük yaşantılarına dönebilirler. Üç hafta sonra spora başlanılabilir. Altı hafta sonra ise tüm spor aktiviteleri serbesttir.

Uyluk germe ameliyatlarından sonra en önemli sorun yara yerinde gelişen sorunlarıdır. Yaraların iyileşmemesi gecikmeler olabilir. Ameliyat öncesi planlama hataları, aşırı deri çıkartılması, kanama kontrolünün iyi yapılamaması ve sigara bu tür sorunları arttırır.

Uyluk germe ameliyatı bacak bölgesindeki sorunlara kökten bir çözüm getirir ve sonuçlarının kalıcı olduğu söylenebilir. Ameliyattan sonra tekrar aşırı kilo alıp verme durumunda sonuçlar bir miktar kayba uğrayabilir, ancak hiçbir zaman ameliyattan önceki haline geri dönmez.