Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi
Mail: bilgi@ibrahimcanter.com
Logo

Adres

Bağdat Cd. No:144 D:5 Çınar Apt. 34724 Feneryolu, Kadıköy, İstanbul

Telefon Numaralarımız

+90 532 342 00 31

+90 216 599 09 88

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

Tübüler Meme (Keçi Memesi) Ameliyatı

Tübüler meme (tüp meme) meme gelişiminin uygun şekilde tamamlanamamasına bağlı oluşan, meme tabanının dar, meme başının normalden daha geniş olduğu, meme alt çizgisinin olması gereken düzeyden daha yukarıda olduğu, memenin normal damla yada konik şeklini kaybederek tüp yada boru şeklini aldığı deformitedir. Tek taraflı olabileceği gibi her iki memede de olabilir. Hatta her iki meme farklı derecelerde etkilenerek tübüler meme ile meme asimetrisi aynı anda da bulunabilir. Şekil benzerliği nedeni ile halk dilinde ‘‘Keçi Memesi’’ olarak da bilinir.

 

Muayenede memeler sanki taban kısmından bir bant ile sıkıştırılmış gibi gözükür. Tabanı daralmış memelerin arasındaki mesafe de olması gerekenden daha fazla gözüktüğü için memeler birbirlerinden çok uzakmış izlenimi veriri. Daralan bir koninin tepe noktasında olması gereken meme başı silindir çeklinde uzanan memenin uzunda, normalden daha geniş şekilde yerleşmiştir. Genel olarak bu memelerde hacim kaybı da olduğundan memeler küçüktür. Fonksiyonel olarak genç kızlarda kayıp olmasa da mevcut şekil bozukluğu (hele ki asimetri de eşlik ediyor ise) ciddi kozmetik ve psikolojik sıkıntı yaratabilir.

 

Tübüler meme deformitesi ancak Plastik Cerrahi ameliyatları ile düzeltilebilir. Tübüler meme hastalarındaki hacim eksikliklerinin tamamlanması için silikon meme protezleri kullanılsa da silikon protezlerin tek başına konulması sorunu çözmez. Ayrıca tabanda memeyi daraltan halkanın açılması, meme alt  yarısındaki derinin genişletilerek konik görünümün sağlanması, meme başının olması gereken konuma  ve büyüklüğe getirilmesi gerekir. Bu bakımdan tübüler meme ameliyatı basit bir meme büyütme ameliyatından çok daha komplike bir ameliyat olup ve tecrübeli ellerde yapılması gereken bir ameliyattır.