Saç Ekimi (FUT/FUE) İle Kellik Tedavisi

Saç ekimi ile ilgili bilimsel gelişim boyunda saç kökleri farklı yöntemler ile saçlı derinin bir bölgesinden alınıp başka bir yere taşınmaya çalışılmıştır. Ancak bir yada birkaç saç telinin ve onların nemlenmesini ve yağlı kalmasını sağlayan cilt altı ter bezini bir arada bir ünite olarak (mikro foliküler ünite) naklinin en iyi estetik sonucu verdiği sonucuna varılmıştır.

Erkek tipi kellikten ensedeki saçlar en az etkilenen kesim olduğu için bu kesim donör (saçların alınacağı bölge) saha olarak kullanılır. Ayrıca ensedeki saçlar aşağıya doğru uzayacakları için saç alınan bölge uzayan saçlar tarafından da kapatılacaktır.

FUT (foliküler ünite transferi) tekniği daha eski bir tekniktir. Enseden cerrahi olarak yaklaşık 10×1 cm ebadında saçlı deri şerit olarak çıkartılarak ayrı bir masada saç greftleri (mikro foliküler ünitler) hazırlanmaya başlar. Bu esnada cerrahi olarak kesi yapılan yer ekipteki diğer cerrahlar tarafından dikilerek kapatılır. Bir yandan saç greftleri hazırlanırken diğer taraftan ekim yapılabileceği için saç ekim işlemi daha kısa sürede tamamlanabilir. Ancak dezavantajı ense bölgesinde 10 cm uzunluğunda bir kesi izi kalmasıdır. Bu izin genişliği 1-2 milimetreyi geçmeyeceği için saçlar uzadığında görünmeyecektir ancak gene de artık hastalar ve hekimler  tarafından bu tekniğin kullanılmamasının en önemli nedenidir.

FUE (foliküler ünite extraksiyon) tekniğinde ise alınacak saçlar yine ikili üçlü demetler halinde mikro foliküler ünitler olarak alınır. Ancak ensedeki saçlı deride kesi yapılmayıp her bir saç demeti tek tek 0,6 ve 0,7mm’lik punch’lar ile alınır. Alınan her bir saç demetinin yerinde 0,6 ve 0,7mm’lik delikler kalır ve bu delikler gözle görünen bir iz bırakmadan kontrakte olarak (daha da büzüşerek) kendiliğinden iyileşir. Saç ekiminde “minimal invaziv” yöntem olarak tariflenen bu yöntem ile ensede hiç bir yara izi kalmaz. Ancak işlem önce saç greftlerinin toplanması sonra toplanan greftlerin ekilmesi şeklinde iki aşamada gerçekleşeceğinden FUT tekniğine göre aynı sayıda saç kökünün ekilmesi daha uzun sürer.

Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın ekim işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle ekilecek saçlar doğal saçların yönünde ekilmesi gerekir. Diğer bir nokta ise saç çizgisinin doğru yerde doğru şekilde planlanması gereklidir. Arkası doldurulamayacak kadar fazla öne taşınmış saç çizgisi doğal olmayan sonuçlara yol açar. Ayrıca hastanın ön taraftaki mevcut saçlarının dökülmeye devam eder ise ileride saç şeklinin nasıl olacağı da hesaba katılmalıdır. Bazı hastalarda yanlardaki açıklığı doldurmaya çalışmak yerine mevcut saçlar arasına ekim yapılarak bu alanların sıklığının artırılması mevcut durumun ileride de idame ettirilebilmesi için daha uygun bir karar olabilir.

Saç ekim işlemleri genellikle tek seansta sonuca ulaşılabilecek işlemler olsalar da hastalara birden fazla seans gerekebileceği konusunda işleme başlamadan önce bilgi verilmesi faydalıdır. Cerrahi işlem öncesinde ve işlem sonrasında saç bakım ürünlerini kullanmak işlemin başarısını arttıracaktır.

Klinik Hakkında

Kliniğimize ulaşmak artık daha kolay! Hastalarımızın ulaşımlarını rahatlatan Marmaray ile Feneryolu istasyonunda indikten sonra, yalnızca 3 dakika yürüyerek kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar

Copyright © 2019 Pigu Dijital Ajans. All right reserved.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube