Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi
Mail: bilgi@ibrahimcanter.com
Logo

Adres

Bağdat Cd. No:144 D:5 Çınar Apt. 34724 Feneryolu, Kadıköy, İstanbul

Telefon Numaralarımız

+90 532 342 00 31

+90 216 599 09 88

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

Saç Ekimi

Saç insan yüzünü tamamlayan önemli estetik unsurlardan birisidir. Cinsiyet farkı olmaksızın tarih boyunca hem önem arz etmiş, modern kültürde değişen saç modelleri ait oldukları dönemlere damgasını vurmuştur.

 

Saç kaybının strese bağlı saç dökülmesi, çalışma koşullarına bağlı saç dökülmesi, beslenme bozukluğuna bağlı saç dökülmesi, mantar ve bakteriyel enfeksiyonlara bağlı saç dökülmesi ve hatta hijyen eksikliğine bağlı saç dökülmesi gibi pek çok sebebi olsa da Plastik Cerrahi genetik yani soya çekim ile olan erkek tipi saç dökülmesi ve yanık gibi travmalara ikincil kısmi bir alanda olan saç kayıplarının tedavisinde rol almaktadır.

Hastalar tarafından unutulmaması gereken en önemli konu uygulanacak tedaviler ile saçlı deride yeni saçlar çıkartılmamaktadır. Olan saçların kafanın saçsız yerlerine nakledilmesi ile tedavi sağlanmaktadır. Bu sebeple saçlı deride çok az bir alanda saçı olan ya da olan saçları çok seyrek olan hastalar saç ekimi için ideal hastalar değillerdir.

 

Saç ekimi ile ilgili bilimsel gelişim boyunda saç kökleri farklı yöntemler ile saçlı derinin bir bölgesinden alınıp başka bir yere taşınmaya çalışılmıştır. Ancak bir yada birkaç saç telinin ve onların nemlenmesini ve yağlı kalmasını sağlayan cilt altı ter bezini bir arada bir ünite olarak (mikro foliküler ünite) naklinin en iyi estetik sonucu verdiği sonucuna varılmıştır.

 

Erkek tipi kellikten ensedeki saçlar en az etkilenen kesim olduğu için bu kesim donör (saçların alınacağı bölge) saha olarak kullanılır. Ayrıca ensedeki saçlar aşağıya doğru uzayacakları için saç alınan bölge uzayan saçlar tarafından da kapatılacaktır.

 

FUT (foliküler ünite transferi) tekniği daha eski bir tekniktir. Enseden cerrahi olarak yaklaşık 10×1 cm ebadında saçlı deri şerit olarak çıkartılarak ayrı bir masada saç greftleri (mikro foliküler ünitler) hazırlanmaya başlar. Bu esnada cerrahi olarak kesi yapılan yer ekipteki diğer cerrahlar tarafından dikilerek kapatılır. Bir yandan saç greftleri hazırlanırken diğer taraftan ekim yapılabileceği için saç ekim işlemi daha kısa sürede tamamlanabilir. Ancak dezavantajı ense bölgesinde 10 cm uzunluğunda bir kesi izi kalmasıdır. Bu izin genişliği 1-2 milimetreyi geçmeyeceği için saçlar uzadığında görünmeyecektir ancak gene de artık hastalar ve hekimler  tarafından bu tekniğin kullanılmamasının en önemli nedenidir.

 

FUE (foliküler ünite extraksiyon) tekniğinde ise alınacak saçlar yine ikili üçlü demetler halinde mikro foliküler ünitler olarak alınır. Ancak ensedeki saçlı deride kesi yapılmayıp her bir saç demeti tek tek 0,6 ve 0,7mm’lik punch’lar ile alınır. Alınan her bir saç demetinin yerinde 0,6 ve 0,7mm’lik delikler kalır ve bu delikler gözle görünen bir iz bırakmadan kontrakte olarak (daha da büzüşerek) kendiliğinden iyileşir. Saç ekiminde “minimal invaziv” yöntem olarak tariflenen bu yöntem ile ensede hiç bir yara izi kalmaz. Ancak işlem önce saç greftlerinin toplanması sonra toplanan greftlerin ekilmesi şeklinde iki aşamada gerçekleşeceğinden FUT tekniğine göre aynı sayıda saç kökünün ekilmesi daha uzun sürer.

 

Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın ekim işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle ekilecek saçlar doğal saçların yönünde ekilmesi gerekir. Diğer bir nokta ise saç çizgisinin doğru yerde doğru şekilde planlanması gereklidir. Arkası doldurulamayacak kadar fazla öne taşınmış saç çizgisi doğal olmayan sonuçlara yol açar. Ayrıca hastanın ön taraftaki mevcut saçlarının dökülmeye devam eder ise ileride saç şeklinin nasıl olacağı da hesaba katılmalıdır. Bazı hastalarda yanlardaki açıklığı doldurmaya çalışmak yerine mevcut saçlar arasına ekim yapılarak bu alanların sıklığının artırılması mevcut durumun ileride de idame ettirilebilmesi için daha uygun bir karar olabilir.

 

Saç ekim işlemleri genellikle tek seansta sonuca ulaşılabilecek işlemler olsalar da hastalara birden fazla seans gerekebileceği konusunda işleme başlamadan önce bilgi verilmesi faydalıdır. Cerrahi işlem öncesinde ve işlem sonrasında saç bakım ürünlerini kullanmak işlemin başarısını arttıracaktır.