Otolog dokular ile (kişinin kendi dokuları kullanılarak) kulak kepçesi yapılması nedir?

Geçmiş tarihlerde yanak dokusundan kulak memesi yapmak gibi birçok kulak rekonstrüksiyonu ameliyatı tarif edilse de ilk defa tam kulak rekonstrüksiyonunu 1920 yılında Gillies tarafından yapılmıştır.  Tanzer isimli çalışmacı çok aşamalı kulak rekonstrüksiyonunu tanımlamış ve Brent tarafından kulak rekonstrüksiyonunu bir sanat haline getiren kıkırdak oyma teknikleri tariflenmiştir.

Bu ameliyatlarda ameliyat öncesi planlama ameliyat kadar önemlidir. Klasik yöntemlerde bir röntgen kağıdı yada şeffaf bir naylon tabaka ile sağlam kulak tarafı işaretlenir ve ölçümler alınır. Çıkartılan şablona diğer yönden bakıldığında ayna simetrisi olacağından bu şablon yapılmak istenilen kulak için de kılavuz olur.

Çok aşamalı kulak onarımı;

  • Kaburga ile kulak kıkırdak çatısının oluşturulması ve yumuşak doku altına gömülmesi
  • Cilt altına yerleştirilen yapışık kulağın kaldırılması ve arkadaki sulkus denilen oluğun oluşturtulması
  • Kulak memesinin normal pozisyonuna çekilmesi
  • Konka ve tragus denilen yapıların oluşturulması

Tek aşamalı kulak onarımı;

  • kulak kıkırdaklarının Şakak bölgesinden alınan kas kılıfına sarılması işlemidir. Bu sayede tek aşamada kulak rekonstrüksiyonu yapılabilmektedir.
Klinik Hakkında

Kliniğimize ulaşmak artık daha kolay! Hastalarımızın ulaşımlarını rahatlatan Marmaray ile Feneryolu istasyonunda indikten sonra, yalnızca 3 dakika yürüyerek kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar

Copyright © 2019 Pigu Dijital Ajans. All right reserved.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube