Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi
Mail: bilgi@ibrahimcanter.com
Logo

Adres

Bağdat Cd. No:144 D:5 Çınar Apt. 34724 Feneryolu, Kadıköy, İstanbul

Telefon Numaralarımız

+90 532 342 00 31

+90 216 599 09 88

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

Morbit Obesite (Aşırı Şişmanlık) Sonrası Estetik İşlemler

Aşırı şişmanlık (Morbit Obezite) modern yaşamın bir sonucu olup toplumda giderek artarak önemli bir sağlık problemi olmuştur. Kişi sağlığın çok olumsuz etkileyerek hayat kalitesini düşürmesi, beklenen yaşam süresini kısaltması ve üretkenliği azaltması toplum sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca modern toplumlarda morbit obezite nedeni ile harcanan paranın ekonomiye getirdiği yük hesaplanarak bu konunun üzerine daha fazla gidilmektedir.

 

Morbit obezitenin engellenmesi ideal yaklaşım olsa da vücut kitle endeksinin 40’ın üzerinde çıktığı insanların (normali 25) tedavisinin de yapılması zaruridir. Bu hasta grubuna yapılacak metabolik cerrahi ameliyatlarından sonra hastalar hızlı bir kilo verme dönemine girerler. 

Yaklaşık 1-1.5 senelik kilo verme periyodunu takiben ise hasta fazlalık kilolarından kurtulmuş, metabolik olarak da daha stabil bir döneme ulaşır. Morbit obezite nedeni ile metabolik cerrahi ameliyatı geçirip ileri derecedeki kilo kilolarından kurtulan bireylerde oluşan cilt sarkmalarının giderilmesi için de estetik cerrahi şarttır.

 

Morbit obezite sonrası sarkan derilerin düzeltilmesi için gerekli estetik ameliyatlar belirli bir sıra dahilinde yapılması gerekir. Bu hastalar aynı seansta hem ön yüzden hem de arkalarında doku çıkartılarak germe operasyonları yapılmaları gerektiği için ameliyata yüz üstü başlanmış ise daha sonra sırt üstü, sırt üstü başlanmış ise daha sonra yüz üstü çevrilmeleri gerekir. Kişisel tercihim mümkün olabildiğince karın-bel-kalça bölgesinin, meme-sırt bölgesinin, kolların ve bacakların ayrı seanslar halinde düzeltilmesidir. Ancak mutlaka kombine ameliyatlar yapılacak ise karın-bel-kalça bölgesi ile kolların, meme-sırt bölgesi ile bacakların kombine edilmesinin daha uygun olduğunu düşünmekteyim.

 

Morbit obezite sonrası yapılacak estetik işlemlerin hastaların tüm kilolarını verdikten sonra yapılması idealdir. Ancak sarkan deriler nedeni ile rahat hareket edemeyen hastalar bu derilerden de kurtulduktan sonra fiziksel aktivitelerini daha da arttırarak kilo kaybetmeye devam ederler ise estetik ameliyatlar ile sağlanan gerginlikte bir miktar daha sarkma olabilir. Bu durumlar da ise yapılacak ufak revizyonlar ile hastalara yeniden daha gergin ve estetik görünüm kazandırmak mümkündür.