Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi
Mail: bilgi@ibrahimcanter.com
Logo

Adres

Bağdat Cd. No:144 D:5 Çınar Apt. 34724 Feneryolu, Kadıköy, İstanbul

Telefon Numaralarımız

+90 532 342 00 31

+90 216 599 09 88

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

Mezoterapi

Ciltte kuruluk, nem kaybı, lekelenme, deri dokusunda incelme, soyulma, kırışıklık, yaşlılık gibi çeşitli problemlerle başa çıkmak için kişiler; genellikle çok kolay ve çabuk bir yöntem olduğu için, çeşitli krem, vitamin ve leke açıcı ürünleri derinin üzerine sürerek haricen kullanmak yolunu tercih etmektedirler. Oysa bu şekilde haricen sürülen krem ve serumların cildin dış tabakasını geçip alt tabakalara ulaşması oranı çok düşük miktarda olmakta, dolayısı ile de etkisi çok az ya da hiç olmamaktadır.

Mezoterapi bir ilaç uygulama şekli olup ilk olarak 1952 yılında Dr. Michel Pistor tarafından tarif edilmiştir. Tedavi edici ajanların cildimize dışarıdan sürülmesi yerine doğrudan deri içine çok küçük ve özel enjektörler yardımı ile verilmesi işlemine mezoterapi adı verilmektedir. Bu bakımdan mezoterapi bir bakıma cildin geçirgenliğine takılıp cilt altı dokularda yeteri kadar etkili olamayan ajanların cildin içerisine yada daha derinlere geçmesini sağlayan bir tekniktir.

 

Cilt ve cildin alt dokusuna, yenileyici ve gençleştirici ilaçlar uygulanabileceği gibi kan akımını arttıran, cilt altı bağ dokusunda artışa neden olan, leke giderici ve cilt pigmentasyonunu azaltan ilaçlar da uygulanabilir. Bu kadar geniş spektrumda ilaçların uygulanabilmesine olanak sağlayan mezoterapi ile selülitlerin giderilmesi, bölgesel zayıflama tedavileri, yara ve akne izlerinin tedavisi, gebelik döneminde meydana gelen çatlakların tedavisi, saç dökülmelerinin engellenmesi ve yüz gençleştirme tedavileri yapılabilmektedir.

 

İşlem süresi uygulama yapılacak bölgeye ve amaca göre değişse de genelde 15-45 dakika arasında sürmektedir. İstenilen etkinin sağlanması için toplam seans miktarının 5 ile 10 arasında olması gerekse de genelde 2-3 seans sonrasında hastanın fayda görüp görmediği değerlendirilerek seanslara devam edilmelidir. Uygulama seansları aralıkları genelde 1-2 hafta olmalıdır. Uygulama ücretleri ise yapan kişiye ve uygulama yapılan ilaçların maliyetine göre değişiklik göstermektedir.

 

Mezoterapi işlemleri minimal invaziv işlemlerdir. Ancak uygulanacak ilacın hangi firma tarafından üretildiği, hangi koşullarda saklandığı önemlidir. Ayrıca bir ilaç her hastalığa iyi gelmeyeceği gibi bir mezoterapi ürününün de tüm hastalara uygulanabilmesi de mümkün değildir. Hastanın arzusu kadar cilt tipi ve  cildinin ihtiyaçları da değerlendirilerek uygulanacak tedaviye karar vermek gerekir. Ayrıca diyabet hastalarında, kalp yetmezliği olan kişilerde ve böbrek yetmezliği bulunan hastalarda mezoterapi yöntemleri uygulanmamalıdır.