Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi
Mail: bilgi@ibrahimcanter.com
Logo

Adres

Bağdat Cd. No:144 D:5 Çınar Apt. 34724 Feneryolu, Kadıköy, İstanbul

Telefon Numaralarımız

+90 532 342 00 31

+90 216 599 09 88

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

Meme Asimetrisi Düzeltilmesi (Asimetrik Meme Korreksiyonu)

Vücudumuzda hemen hiçbir organımız simetrik değildir. Ellerimiz, gözlerimiz gibi çift olan organlarımızın birbirlerinin ayna simetrisine sahip olmaları dışında aslında tam simetrik olmadıkları da bilinmelidir. Ancak konu bayanlarda meme simetrisi olduğunda muhtemeldir ki anatomik olarak birbirlerine çok yakın olması ve karşılaştırma yapılmasının daha mümkün olması nedeni ile simetri daha büyük önem kazanır.

Meme estetiği ile ilgili başvuran hastaların ilk muayenesi yapılırken simetri değerlendirmesinin doğru şekilde yapılması önemlidir. Çok büyük bir memede birkaç santimetre fark göze çarpmazken meme küçültme ameliyatı sonrası aynı fark daha dikkat çekici olabilir. Tam tersi durum da söz konusu olabilir. Meme büyütme ameliyatı için gelen bir hastadaki gözden kaçan ufak bir asimetri memeler silikon protez ile büyütüldüğünde daha göze batar hale gelip hastayı rahatsız edebilir. Ayrıca memeler simetrik olduğu halde hastanın göğüs duvarı asimetrilerinden dolayı memeler asimetrik de gözüküyor olabilir. İşte tüm bu detayların ilk muayenede fark edilip hasta ile açık yüreklilikle konuşulması ve ameliyat esnasında olabildiğince bu asimetrilerim giderilmeye çalışılması estetik meme ameliyatları sonrası hasta memnuniyetini arttıran konulardır.

 

Gelişimsel olarak eşit gelişemeyip ileri derecede meme asimetrisi olan hastalarda ise hastanın ne istediği ve hekimin ne çözümler sunabileceği önem kazanır. Her iki meme de çok büyük ve küçültme ameliyatı yapılacak ise birinden az birinden  çok alınarak simetri yakalanabilir. Kimi hastada bir memeye küçültme ameliyatı yapılırken diğer memeye ufak bir protez konularak hacim eşitlemek gerekebilir. Bazen göğüs duvarının tek taraflı deformitesinde sadece meme protezi konulmayıp daha kapsamlı bir planlama ile göğüs duvarı implantı gerekebilir. Bazı hastalarda asimetrinin giderilmesi için kişinin kendi yağının dolgu olarak kullanılması bir seçenek olabilir.

 

Sonuç olarak meme asimetrileri klinik olarak geniş bir yelpazede hasta grubunu kapsamaktadır. Meme asimetrileri tedavisinin başarısı ameliyat öncesi iyi bir muayene ile sağlanabilen doğru bir teşhis ve üst düzey hasta-hekim iletişimi ile sağlanabilen iyi bir planlamanın sonucudur.