Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi
Mail: bilgi@ibrahimcanter.com
Logo

Adres

Bağdat Cd. No:144 D:5 Çınar Apt. 34724 Feneryolu, Kadıköy, İstanbul

Telefon Numaralarımız

+90 532 342 00 31

+90 216 599 09 88

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

Lazer Lipoliz

İnsan vücudunda mikroskobik düzeyde hücrelere belli bir eşik değerinin üzerinde hasar verilir ise hücre ilk anda ölmese bile vücutta onarım sürecine gidilmeyip hücrenin programlı ölümü (apoptoz) başlar.

 

Lazerler tek bir dalga boyunda ışık yayma özelliği olan yüksek teknoloji cihazlarıdır. Sadece tek dalga boyunda ışık enerjisi yaydıkları için gönderilen ışık enerjisi sadece bir renk tarafından emilir ve emildiği bölgede en yüksek ısı enerjisi yayar. Ayrıca ışının ne kadar süre verildiğine bağlı olarak ışının emildiği dokunun çevresindeki dokuların da ortaya çıkacak ısı enerjisinden ne şekilde etkileneceğini de ayarlamak mümkündür.

Nd:YAG lazerler tarafından yayılan ışın en yüksek oranda kırmızı renk tarafından tutulur. Bu sebeple cilde bu lazer ile atış yapıldığında cilde hasar vermeden geçen ışınlar derin dokulardaki damarlar içerisindeki kırmızı kan hücreleri tarafından emilerek ısı enerjisine dönüştürülür.

 

Nd:YAG lazer sistemleri deri üzerinden uygulanarak derin dokular ısıtılır iken cilt aynı anda ısıdan etkilenmesin diye soğuk tutulur ise belli bir uygulama sonrasında derindeki yağ dokularında programlı hücre ölümü (apoptoz) başlatılabilir. Bu şekilde kontrollü bir şekilde ciltten herhangi bir kesi yada girişim yapılmadan (cilt bütünlüğü bozulmadan) sadece cilt üzerine uygulanan lazer ışınları ile yağ hücrelerinin azaltılması işlemine LAZER LİPOLİZ denir. Ayrıca uygulanan işlem sonucunda cilt altı dokularda da sıkılaşma olacağından azalan yağ hacmine paralel cilt de kontrakte olup daha iyi bir kozmetik sonuç elde edilir.

 

Lazer lipoliz işlemi özelikle vücudun çok sınırlı bir bölgesinde (gıdı bölgesi, kollar gibi) biriken yağların uzaklaştırılmasında faydalıdır. Karın, bel, bacaklar gibi bölgelerde de uygulanabilir ancak etkisinin cerrahi liposuction veya cerrahi lazer yardımlı liposuction kadar olamayacağının altını çizmek isterim.