Kranosinostoz Cerrahisi Nedir?

Kranosinostoz Cerrahisi Nedir?

Erişkin insanda kafa uzunluğu tüm bedenin sadece sekizde birini oluştururken yeni doğan bir bebekte bu oran üçte birdir. Bu yüksek orana rağmen doğumu takip eden ilk bir sene içerisinde  beyin hacmi hemen hemen doğumdaki hacminin üç katına çıkar. İki yaşında ise doğum hacminin dört katına ulaşır. Beynin hacmi doğumdan sonra ilk 6 ayda erişkin beyin hacminin %50’sine, üç yaşa kadar ise %85’ine ulaşır.

İşte bu hızlı büyüme döneminde beyni saran kafatası kemiklerini de hızla genişlemesi ve büyüyen beyne yer açması gerekmektedir. Bu genişlemenin olmadı durumda (kraniyosinostoz) beyin ve gözler kafatası kemikleri arasında sıkışarak hasar görebilirler. Gelişim döneminde beyne yeterli hacim sağlanamaz ise oluşacak hasar kalıcı olacağından yapılması gereken cerrahi müdahalelerin de ivedilikle yapılması gereklidir.

Sinir sisteminin bu hızlı gelişim sürecinde kafatasında büyüme sorunu olan bebeklerin kafatası kemiklerinin genişletilmesi için yapılan ameliyatlara kraniosinostoz cerrahisi denir.

Sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Halil İbrahim CANTER

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

youtube.com/ibrahimcanter

plus.google.com/+ibrahimcanter

 

Google.com/+ibrahimcanter

Klinik Hakkında

Kliniğimize ulaşmak artık daha kolay! Hastalarımızın ulaşımlarını rahatlatan Marmaray ile Feneryolu istasyonunda indikten sonra, yalnızca 3 dakika yürüyerek kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar

Copyright © 2019 Pigu Dijital Ajans. All right reserved.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube