Kraniosinoztoz tedavisinde zamanlama nasıl olmalıdır?

Kraniosinostoz tedavisinde aşamalı tedavi (staged reconstruction) uygulanır.

  • Bebeklik döneminde kranio-orbital dekompresyon ve şekillendirme: Beynin sıkışma miktarına ve bölgesine bakılarak başın arkasının (posterior dekompresyon), önünün (anterior dekompresyon) ve orbital üst barının ilerletilmesi (supraorbital bar advancement) ameliyatlarının yapılmasıdır. Tercihen 4-12 aylar arasında yapılan bu ameliyatlar eğer beyin çok sıkışıyor ise daha erken de yapılabilir. Ayrıca beyin gelişimi ilk 3 yıl çok hızlı olacağından 2-3 yaşına kadar opere edilen hastalarda tıbbi fayda görülecektir. Özellikle sendromik hastalarda tekrarlayan (mükerrer) dekompresyon ameliyatlarına ihtiyaç duyulabilir. Bu sebeple hastaların ameliyat sonrası dönemde  senelik tomografiler ile takip edilmesi önerilir.
  • Orta yüz deformitesinin düzeltilmesi: Yüz kemiklerinde büyüme geriliği değerlendirilerek gözlerde belirginlik ve/veya solunum güçlüğü/uyguda horlama miktarı tespit edilir. Gerek duyulan hastalara 4-7 yaş arasında operasyon önerilir. Amaç alt orbital barı, yanak kemiklerini ve burnu öne alarak kornea ve göz küresi yaralanmalarını engellemek  ve hava yolunun açılmasını sağlamaktır. Yüzün öne alınması için distraktör denilen kemiklerin kontrollü ve yavaş bir şekilde aşamalı olarak öne alınmasını sağlayan cihazlara ihtiyaç duyulur. Sadece orbita alt barı ve elmacık kemikleri öne alınacak ise LeFort III osteotomi yapılarak (yüz kemikleri kafatası kemiklerinden ayrılarak) ilerletme yapılırken hastada kafa içi basınç artışı da ver ise (beyin sıkışması da eşlik ediyor ise) Monoblok ilerletme (monobloc advancement) yapılarak yüz kemikleri ile beraber alın ve üst orbita barı de ileriye alınabilir. Oklüzyon sorunlarının giderilmesi, alt – üst çene ilişkisinin düzeltilmesi, yüz oranlarının düzeltilmesi gibi hedeflere ulaşılması bu seansta amaçlanmaz.
  • Çene deformitelerinin, maloklüzyonun (dişlerin kapanma sorunlarının) ve yüz oranlarındaki sorunların düzeltilmesi: Ergenlik ve sonrası dönemde (13-18 yaş aralığı) yüz gelişiminin tamamlanması ile ortognatik cerrahi yapılarak dişler arasındaki kapanma sorunları, yüzdeki asimetriler ve yüz yüksekliğindeki oransızlıklar düzeltilir. Gene bu dönemde gerekli görülür ise estetik burun ameliyatı yapılabilir.
Klinik Hakkında

Kliniğimize ulaşmak artık daha kolay! Hastalarımızın ulaşımlarını rahatlatan Marmaray ile Feneryolu istasyonunda indikten sonra, yalnızca 3 dakika yürüyerek kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar

Copyright © 2019 Pigu Dijital Ajans. All right reserved.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube