Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi
Logo

Adres

Bağdat Cd. No:144 D:5 Çınar Apt. 34724 Feneryolu, Kadıköy, İstanbul

Telefon Numaralarımız

+90 532 342 00 31

+90 216 599 09 88

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

KIRK YAŞ ÜSTÜ ESTETİK CERRAHİ

KIRK YAŞ ÜSTÜ ESTETİK CERRAHİ

KIRK YAŞ ÜSTÜ ESTETİK CERRAHİ

Kırk yaş, insanların hayatında önemli bir dönüm noktasıdır. Hayatlarının bu döneminde insanlar kariyerlerinde ilerlemiş, maddi sorunlarına bir nebze de olsa çözüm bulabilmiş ve kurdukları ailede çocuklarını bir yaşın üzerine büyütebilmişlerdir. Diğer taraftan kırk yaş itibarıyla kişilerde yaşlanma süreci belirginleşmeye başlar. Pek çok kişi ciltlerinde, yüz hatlarında ve vücut yapılarında değişimlerle karşılaşır. Estetik ameliyatlar işte bu değişimleri fark edip kendilerini daha genç, canlı ve enerjik hissetmek isteyen kişilere yaşlanma sürecini yavaşlatma ve dış görünüşlerini iyileştirme fırsatı sunar.  

  1. Yüz Germe: Yüz germe ameliyatı, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan sarkma, cilt gevşemesi ve kırışıklıkları gidermek için sıkça tercih edilir. Bu ameliyat, yüz sıkılaştırarak ve aşağı sarkan cilt altı dokuları yerine koyarak daha genç ve taze bir görünüm elde etmeyi sağlar. Yüz germe, alın bölgesi, yanaklar, çene ve boyun gibi bölgelerdeki yaşlanma belirtilerini hafifletmek için etkili bir seçenektir.
  2. Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti): Göz çevresi belki de yaşlanmanın en erken ortay çıktığı bölgedir. Kırk yaş üzeri hastalarda sıklıkla göz çevresindeki yaşlanma belirtileri belirginleşir. Göz kapağı estetiği, göz çevresindeki sarkmaları ve torbaları düzelterek gözlere daha dinlenmiş ve genç bir ifade kazandırır. Üst göz kapağı sarkması, görsel alanı kısıtlayabilirken, alt göz kapağı sarkmaları göz altı torbalarına yol açarak yorgun bir görünüme neden olabilir. Blefaroplasti, bu sorunları düzelterek gözlere gençlik ve canlılık kazandırır.
  3. Boyunda Liposuction: Yaşlanma süreciyle birlikte boyun bölgesinde yağ birikimi olabilir. Bu durum, boyun ve çene bölgesinde belirsizlik ve sarkmalara yol açabilir. Boyunda liposuction, bu fazla yağları alarak boyun hatlarını belirginleştirir ve daha genç bir görünüm sağlar. Liposuction, genellikle boyun germe ameliyatıyla kombine edilerek daha etkili sonuçlar elde edilir. Ayrıca liposuction sonrası cilt sıkılaşmasına yardımcı olacak ek işlemler ile yağ alımı sonrası boyun derisinin sarkması engellenip daha iyi bir iyileşme süreci sağlanabilir. 
  4. Karın Germe (Abdominoplasti): Kırk yaş üzeri hastalarda karın bölgesinde sarkma ve gevşeme olabilir. Özellikle hamilelik veya kilo değişiklikleri sonrasında karın kaslarında ayrılma meydana gelebilir. Genç yaşlarda karın kaslarının gerginliği fazla olduğundan hamileliklerden sonra karında sarkma çok belirgin olmasa da ilerleyen yaşlarda kas tonusu azaldıkça karındaki sarkma giderek daha çok kendisini belli eder. Karın germe ameliyatı, karın kaslarını sıkılaştırarak düz bir karın elde etmeyi sağladığı gibi karın cildinde göbek altındaki çatlakların alınması ile daha estetik bir görünüm sunar.
  5. Göğüs Estetiği: Kırk yaş üzeri kadınlarda meme sarkması veya hacim kaybı gibi şikayetler olabileceği gibi aşırı büyük memelere bağlı sırt-boyun ağrısı ve dermatolojik sorunlar da olabilir. Göğüs estetiği ameliyatları, meme dikleştirme (mastopeksi) ve meme protezleri ile meme hacmini artırma gibi çeşitli seçenekler sunar. Mastopeksi, meme dokusunu ve cildini yeniden şekillendirerek dik ve genç görünen göğüsler elde etmeyi sağlar. Meme protezleri ise meme hacmini artırırken, dolgun ve estetik bir görünüm sunar. Meme küçültme ameliyatları ise ağırlık yaparak omurga sağlığını zorlayan meme dokusunun alınmasına ve meme alt kıvrımının altına inen bebe başlarının yeniden memenin en tepe noktasına taşınmasına olanak sağlar. 
  6. Dolgu Uygulamaları: Yaşlanma süreciyle birlikte yüzde hacim kaybı olabilir ve cilt altında elastikiyet azalabilir. Dolgu maddeleri, yüzdeki sarkmalara, kırışıklıklara ve çizgilere karşı etkili bir çözüm sunar. Hyaluronik asit, kalsiyum hidroksiapatit ve poli-L-laktik asit gibi çeşitli dolgu maddeleri, cilt altına enjekte edilerek yüz hatlarının dolgunlaşmasını ve pürüzsüzleşmesini sağlar. Dudak dolgusu da, incelen veya yaşlanan dudakları dolgun ve belirgin hale getirmek için kullanılan popüler bir dolgu uygulamasıdır. Son yıllardaki gelişmeler ile tüm bu sentetik dolgulara alternatif olarak kişilerin kendi yağları ile dolgu yapılması, hatta gene kişilerin yağlarından elde edilen kök hücrelerin de uygulamaya alınması ile tıpta yeni bir dönem başlamıştır. 
  7. Botilinum Toksin Uygulaması: Botilinum toksin uygulaması, yada daha yaygın bilinen adı ile Botoks, hemen her yaştaki kişide yüzdeki mimikler ile oluşan çizgilerin (dinamik yüz çizgilerinin) giderilmesi veya azaltılması için alternatifsiz bir yöntemdir. Uygun ellerde dinamik yüz çizgilerinin kalıcı derin çizgilere dönüşmesini engelleyeceği gibi kişiye daha aydınlık ve dinlenmiş bir yüz ifadesi kazandırabilir. 

Sosyal medya ve basın tarafından popülaritesi çok arttırılmış olsa da estetik ameliyatlar herkes için uygun olmayabilir. Ayrıca her bireyin ihtiyaçları farklılık gösterebilir. Bu nedenle, kırk yaş üzeri hastaların bir plastik cerrahla kapsamlı bir değerlendirme yapmaları ve beklentilerini açıkça belirtmeleri önemlidir.

Sonuç olarak, kırk yaş üzeri hastalar, estetik ameliyatlarla kendilerini daha genç ve güzel hissedebilirler. Ancak, her ameliyat gibi estetik ameliyatlar da ciddi bir karardır ve iyi bir sonuç alabilmek için deneyimli ve uzman bir plastik cerrahla çalışmak önemlidir. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrasında doktorlarıyla iletişim halinde olmaları, ameliyat sonucundan en iyi şekilde memnun kalabilmelerini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın