Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi
Mail: bilgi@ibrahimcanter.com
Logo

Adres

Bağdat Cd. No:144 D:5 Çınar Apt. 34724 Feneryolu, Kadıköy, İstanbul

Telefon Numaralarımız

+90 532 342 00 31

+90 216 599 09 88

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

Hücre Spreyi (Recell) Uygulaması

Açık yaraların ve yanık alanlarının olabildiğince hızlı iyileşmesi hem hasta konforunun sağlanması hem de yara iyileşmesi sonrası kalan yara izinin kalitesini arttırmak için istenilen bir şeydir.

 

Kendiliğinden kapanmasının uzun süreceği tahmin edilen yara ve yanık alanlarının hastanın farklı bölgelerinden alınan deri yamaları ile kapatılması (deri greftlemesi) Plastik Cerrahide çok uzun yıllardır bilinen ve uygulanan bir yöntemdir.

Hücre spreyi uygulamasında ise hastadan alınan posta pulu büyüklüğündeki deri parçasına enzimler tatbik edilerek hücreler birbirlerinden ayrılır ve sıvının içerisinde süspansiyon haline getirilirler. Daha sonra bu hücreler yaranın üzerine sprey halinde püskürtüldüklerinde yara zeminine yapışan her bir hücre orada bölünüp çoğalmaya ve yarayı kapatmaya başlar. Bu sayede zeminden serbest difüzyon ile beslenen hücrelerin uygulandıkları yerde deri yamasına göre hayatta kalma şansları daha yüksektir ve iyileşme yaranın tamamında aynı anda başlayacağı için çok daha hızlı ilerler.

 

Hücre spreyi uygulamasında kişinin kendi deri hücreleri kullanıldığı için işlemin insanlar arasında doku-kan yoluyla bulaşan hastalıkları bulaştırma riski yoktur. Ayrıca yine kişinin kendi dokularının kullanılması nedeni ile alerji riski yoktur.

 

Bu uygulama ile yara izi azalır, hızlı iyileşme sağlanır. Yaranın iltihaplanması riski azalır.