Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi
Mail: bilgi@ibrahimcanter.com
Logo

Adres

Bağdat Cd. No:144 D:5 Çınar Apt. 34724 Feneryolu, Kadıköy, İstanbul

Telefon Numaralarımız

+90 532 342 00 31

+90 216 599 09 88

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

Fraksiyone Laser Uygulamaları

Lazerler tek bir dalga boyunda ışık yayma özelliği olan yüksek teknoloji cihazlarıdır. Sadece tek dalga boyunda ışık enerjisi yaydıkları için gönderilen ışık enerjisi sadece bir renk tarafından emilir ve emildiği bölgede en yüksek ısı enerjisi yayar.

 

Bu mantık ile kullanılacağı amaca özel lazerler üretilir. Cilt gençleştirme işlemleri için kullanılan lazerlerin tamamı su tarafından en yüksek emilme özelliğine sahip ışın yayan Er:YAG veya karbondioksit lazerlerdir. 

 

BU lazerlerin ortak özelliği gönderilen ışın derin dokulara gitmeden hemen cildin yüzeyinde ısı enerjisine dönüşerek ciltte soyma veya yüzeyel ablazyon işlemini yapar.

Kullanılan lazerin dalga boyu kadar gönderilen ışının her atışta ne kadar enerji içereceği, birim alana ne sıklıkta ışın demeti gönderileceği, gönderilen ışın demetinin çapı gibi ayarlanması gereken pek çok parametre vardır.

 

Gelişen teknoloji ile bu parametrelerin ayarı üst düzeyde yapılabilmektedir. Uygun ayarlar yapılarak cildin üst katmanlarında yüzeyel soyma işlemi yapılabilmekte, bu sayede ciltteki lekelerden kurtulmak mümkün olabilmektedir. Ya da aynı lazer sistemi kullanılarak ciltte hasar oluşturulmadan bağ dokusu hücreleri uyarılarak ciltte sıkılaşma etkisi yaratılabilmektedir. Belli bir alanı otomatik tarama yapması sağlanan lazerler ile (fraksiyone özelliği ile) daha derin yakma özelliği kullanılsa da aralarda sağlam doku bırakarak yakma yapıldığı için iyileşme sürecini kısaltmaktadır. Bu sayede bu lazerler tüm yüze peeling işlemi için kullanılabileceği gibi kötü iyileşen yara izlerinin azaltılması için de kullanılabilir hale gelmiştir. Devamlı atış yapması sağlandığında ise dokularda kanama olmasına imkan vermeden çok ince bir ışın ile dokuları kesmek mümkün olabilmektedir.