Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi
Mail: bilgi@ibrahimcanter.com
Logo

Adres

Bağdat Cd. No:144 D:5 Çınar Apt. 34724 Feneryolu, Kadıköy, İstanbul

Telefon Numaralarımız

+90 532 342 00 31

+90 216 599 09 88

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

İnsan yüzü bütün olarak değerlendirilmesi ve yüzü oluşturan her bir parçanın diğerleriyle uyum içerisinde bulunarak kişinin yüz güzelliğine katkı sağlaması esas olsa da burun estetiği tüm yüz güzelliğine önemli derece katkı sağlayan bir etkendir. Belki bu nedenden dolayıdır ki burun estetiği tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyattır. Bir dönem burun estetiği yapıldığında en ince en kalkık burnun en güzel sonuç olacağı düşünülse de zaman içinde en ideal sonucun hastanın ameliyat olduğunu belli etmeyen, doğal gözüken sonuç olduğu kavramı yerleşmiştir.

 

Kişisel pratiğimde benim için en ideal sonuç hastanın ameliyat edildiğinin anlaşılmadan estetik kazanç sağladığı ve hava yolu fonksiyonunun mümkün olabildiğince arttırıldığı sonuçtur.

Bu ideale ulaşmak için hasanın estetik değerlendirmesi yapılırken mutlaka burun pasajı, burun pasajını birbirinden ayıran ve septum adı verilen perdenin, burun yan duvarlarında burun eti olarak da adlandırılan konkaların değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca ameliyata aday kişinin alerjisinin olup olmadığı, geçmişte buruna yönelik bir travma olup olmadığı sorgulanmalıdır.

 

Septum deviasyonu toplumda oldukça sık karşılaşılan bir problem olduğu için estetik burun ameliyatı için başvuran bir hastada septum deviasyonunun düzeltilmesi hem estetik ameliyatın başarı şansını arttırır hem de hastanın hava yolunu açarak fonksiyonel kazanç sağlamasına yardımcı olur.

 

Burun septumunda eğikliğe neden olan ve çoğu zaman alınması gereken fazla kıkırdak ya da kemik dokularının ameliyatın estetiğe yönelik kısmında çeşitli amaçlarla kullanılabiliyor olması septoplasti ameliyatı ile estetik burun ameliyatının aynı seansta yapılmasının en önemli avantajdır.

 

Sadece septum deviasyonunun düzeltileceği hastalarda kapalı teknik olarak da adlandırılan burun içerisinden yapılan kesiler ile müdahale yapılabilse de estetik burun ameliyatı ile birlikte septumun da düzeltileceği hasta grubunda ben açık teknik septoplasti ameliyatını tercih etmekteyim. Bu sayede septum anatomisine daha hakim olurken aynı zamanda septal kıkırdaklar ile burun ucundaki kıkırdak yapıların bütünlüğünü daha iyi sağlanabilmekteyim.

 

Septoplasti Ameliyatı Sonrasında Burun Tamponu Kullanılır Mı? Sadece burun estetiği amacı ile opere edilen hastalarda burun tamponu kullanılmaz. Hava yolunu sorunu olup septum ameliyatı ve/veya konka (burun eti) ameliyatı da yapılan hastalarda burun içerisine ince silikonlar konulabilir. Silikon tamponlar hava yolunu açık tutacak şekilde bir tüp içerir. Eskiden kullanılan yağlı gazlı bezlere göre çok daha az rahatsızlık vericidir. Ayrıca çıkartılması sırasında daha az ağrıya sebebiyet verir ve kanama riski de minimaldir.

 

Septoplasti Ameliyatlarında Anestezi Gerekir Mi? Sart olmamakla birlikte hasta konforunun arttırılması ve daha az kanama olmasına imkan sağlaması için septoplasti ameliyatlarının genel anestezi altında gerçekleştirilmesinde fayda vardır.

 

Septoplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır? Hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilebilir. İlk 2 gün şişme, morarma ve burundan kan sızıntısı olabilir. Özellikle estetik burun ameliyatı ile birlikte yapılan septoplasti ameliyatlarından sonra operasyon bitince, göz çevresine soğuk uygulaması yapılır ve 3-4 saat içinde bir şeyler yemek , içmek ve yürümek mümkün olur.

 

Tampon konulmamış olsa bile dokulardaki ödem (şişme) nedeni ile hastalar ilk günler rahat nefes alamayabilir. Burun içinde mukoza iyileşmesi tamamlanana kadar 2-3 hafta boyunca oluşan kuruma ve kabuklanma olacağı tuzlu su (serum fizyolojik) ve dekonjestan spreyler ile yumuşatıcı damla ya da spreyler kullanılmaktadır. Altıncı gün alçı ve dikişler alınır.

 

Alçı alındıktan sonra hasta işine dönebilir. Morluklar kaldıysa kapatıcı makyajlar yardımı ile bunlar gizlenebilir. Yaklaşık 3 hafta sonra şişlikler büyük oranda iner ve hastanın ameliyatlı görünümü geçer. Üç ayın sonunda şişlikler %80 oranında geçer, ancak burun gerçek görünümünü ancak 1 yılın sonunda alır. Hastaların ameliyat sonrası 3 hafta yüzlerine darbe alabilecekleri sporları yapmamaları, 3 ay boyunca güneşten korunmaları gerekir.