Derinin En Tehlikeli Tümörü Nedir?

Derinin En Tehlikeli Tümörü Nedir?

Malign melanom derinin en tehlikeli malign tümörüdür. Son yıllarda en hızlı artış gösteren insan malign tümörleri arasında ilk 8 sıra içinde yer alır. Derinin üst tabakası olan epidermis’in bazal tabakasındaki melanosit adı verilen hücrelerden gelişir. Malign melanoma nevüslerden gelişebileceği gibi konjenital dev nevüs, atipik veya “dysplastic” nevüs, melanoma in-situ gibi premalign lezyonlardan da gelişebilir. 10 ila 15 yıl süre ile mevcut olan premalign lezyon malign özellik kazanana kadar 3-6 cm çapa ulaşabilir. Olguların sadece %8 ile %10’unda görülür.

Malign melanom oluşmasındaki en önemli etken kişilerin hayatları boyunca maruz kaldıkları ultraviyole (UV) ışıma miktarıdır. Ancak UV ışımanın miktarı tek başına belirleyici değildir. Kişilerin genetik yapıları (cilt yapısı ve rengi) de güneşe karşı olan toleransı belirler. Aynı miktarda ışımaya maruz farklı bireylerde etkinin farklı olmasının sebebi de budur. Bu sebeple kişilerin çocukluktan itibaren hayatı boyunca güneşten korunması  (örtünmesi, güneş kremi kullanması vs) önemlidir.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Halil İbrahim CANTER

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

youtube.com/ibrahimcanter

plus.google.com/+ibrahimcanter

Normal 0 false false false EN-US JA X-NONE 

Google.com/+ibrahimcanter

Klinik Hakkında

Kliniğimize ulaşmak artık daha kolay! Hastalarımızın ulaşımlarını rahatlatan Marmaray ile Feneryolu istasyonunda indikten sonra, yalnızca 3 dakika yürüyerek kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar

Copyright © 2019 Pigu Dijital Ajans. All right reserved.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube