Burun Ucu Estetiği
Burun estetik ameliyatları burnun tamamında şekil değişikliği yapılması, hatta hava yolunun açılarak fonksiyonel kazanç sağlanması için yapılsa da bazı hastalar sadece burnun ön kesimi ile kalan sınırlı değişiklikler talep etmektedir.

Anatomik olarak burun ucu kıkırdak yapılardan oluşan ve burnun hareket ettirilebilen kısmını oluştururken burnun daha yukarı kesimi nazal kemiklerden oluşur ve hareketsizdir. İşte sadece burnun kıkırdak iskeletten oluşan hareketli kısmına yapılacak müdahaleler burun ucu estetiği olarak adlandırılabilir. Sadece bu kısma yapılacak cerrahi ile burun ucu kaldırılıp, burun ucu genişliği ayarlanıp, burun kıvrımı belirginleştirilebilir. Ayrıca burun deliklerinde asimetrisi olan hastalarda (ör. Yarık damak dudak burnu olan hastalarda) burun kanatlarına konulan kıkırdak yamaları ile simetri yeniden sağlanabilir.

Burnun çok sınırlı bir kesiminde cerrahi yapıldığı ve kemiklere müdahale edilip osteotomi denilen kemik kesme işlemleri yapılmadığı için iyileşme döneminde şişlik ve morluklar hemen hemen hiç olmaz. Neredeyse hiçbir hastada tampon konulmasına gerek duyulmaz. Burnun büyüme merkezi olarak kabul edilen septal kıkırdak ile üste çene kemiği bileşke yerine müdahale yapılmadığı için yapılan ameliyatın burun ve yüz büyümesine olumsuz etki yapma ihtimali daha düşüktür. Bu sebeple çok gerekli olduğu durumlarda ergenlik çağını tamamlamamış hastalarda da burun ucu cerrahisi düşünülebilir.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube