Burun Kırıkları Neden Önemlidir?

Burun yüz bölgesinde en sık kırılan bölgedir. Çoğu zaman eşlik eden burun kanamasını durdurmak için burun içerisine konulan tampon aynı zamanda kırık kemikleri de stabilize etmek için yeterli olsa da yaralanmanın şiddeti uygulanacak tedavide çok önemli rol oynar. Eğer burnun ortasındaki septum denilen kıkırdakta kırık veya kan birikimi (hematom) varsa, veya burun kırıkları çok parçalı olarak kırılmış ve parçalar yer değiştirmiş ise sorun sadece tampon konularak çözülemez. Kırıkların düzgün redükte edilemediği durumlarda şişlikler iner inmez burunda oluşan deformite ortaya çıkar. Septal hematomun tedavi edilmediği durumlarda ise kıkırdakta zaman içinde erime olarak burunda çökme gelişebilir veya içeride burnun ortasında delik gelişmesine (septal perforasyona) sebebiyet verebilir. Ayrıca doğru tedavi edilmeyen kırıkların bir kısmında burun içinde gelişen yapışıklıklar (mukozal sineşiler) burun içinde aşırı kabuklanmaya, sık burun kanamalarına ve/veya hava yolunda tıkanıklıklara sebebiyet verebilir.

Tüm bu sorunların gelişmemesi için burun yaralanmaları sonrası detaylı bir fizik muayene, gerek görülen durumlarda da bilgisayarlı tomografi çekilerek hastaların değerlendirilmesi uygun davranıştır.

Sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Halil İbrahim CANTER

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

www.ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

youtube.com/ibrahimcanter

plus.google.com/+ibrahimcanter

Normal 0 false false false EN-US JA X-NONE 

Google.com/+ibrahimcanter

Klinik Hakkında

Kliniğimize ulaşmak artık daha kolay! Hastalarımızın ulaşımlarını rahatlatan Marmaray ile Feneryolu istasyonunda indikten sonra, yalnızca 3 dakika yürüyerek kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar

Copyright © 2019 Pigu Dijital Ajans. All right reserved.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube