Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi
Mail: bilgi@ibrahimcanter.com
Logo

Adres

Bağdat Cd. No:144 D:5 Çınar Apt. 34724 Feneryolu, Kadıköy, İstanbul

Telefon Numaralarımız

+90 532 342 00 31

+90 216 599 09 88

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

Burun deliklerinin şekline yönelik cerrahi işlemler burun estetik ameliyatlarının bir parçası olarak yapılabileceği gibi çok küçük bir oranda sadece burun deliklerinin küçültülmesi için de hastalar ameliyat edilebilir.

 

Burun deliğinin büyüklüğünün değiştirilmesi gereken yada talep edilen hastalarda ameliyat öncesi görüşmede vurgulanması gereken en önemli konu bu ameliyatlardan sonra az yada çok dışarıdan gözüken kesiler olacağıdır. Burun deliklerinin küçültülmesi ve/veya burun genişliğinin daraltılması için burun ile dudaklar arasında yer alan, kimi zaman da burun kenarlarında burun ile yanaklar arasında uzanan cilt kesilerine ihtiyaç duyulur. Her ne kadar yüzün kıvrım bölgesi olması itibari ile çok dikkat çeken izler olmasalar da normal burun ameliyatlarındaki tüm kesilerin burun içinde görülmeyen yerden yapıldığını veya burnun alt kesiminde kaldığını düşünülecek olur ise bu kesiler görece uzun ve görünen yerlerde yapılan kesilerdir.

 

Bizim toplumumuzda çoğu zaman gerekli olmayan bu ameliyat teknikleri daha çok basık ve geniş burun özelliğinin daha yaygın olduğu Afrika orijinli popülasyonlarda gerekir. Bizim popülasyonumuzda ise daha çok yarık damak dudak deformitesi ile doğan bebekler erişkin yaşa ulaştıklarında gelişen burun deformitelerinin düzeltilmesi için veya travma sonrası burun projeksiyonunun kaybeden hasta grubunda gerekli olur. Ancak nadiren de olsa burun genişliğinin veya burun deliklerinin küçültülmesini talep eden hastalar da olabilmektedir.