Bazal hücreli kanser’in tedavisi nedir?

Bazal hücreli kanser’in tedavisinde hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna, lezyonun büyüklüğüne ve lokalizasyonuna, yöntemin kozmetik sonucuna göre:

  • cerrahi tedavi,
  • lokal destrüksiyon,
  • elektrocerrahi,
  • kriyoterapi,
  • radyoterapi,
  • lokal kemoterapi uygulanabilir.

Uygun vakalarda diğer seçenekler düşünülebilse de tedavide esas olan cerrahi yöntemdir. Cerrahi tedavide ortalama % 90 oranında kür şansı vardır. Lezyon büyüdükçe kür şansı azalır. Cerrahi eksizyon yaparken etrafındaki 2-5 mm’lik sağlam doku ile birlikte cerrahi olarak çıkarılır.

Cerrahi işlemlerde tümörün çıkarılması kadar çıkarılan yerin onarımı da önemlidir. Özellikle yüzün görünen ve dudak, göz kapağı gibi fonksiyonel gölgelerinde onarım hem fonksiyonel hem de estetik olarak önemlidir. Onarım sırasında mutlaka az da olsa iz kalacaktır. Ancak oluşacak deformite minimal olmalı, anatomik yapıya uygun onarım yapılmalıdır.

Tümör küçük boyutlarda ise, çıkarıldıktan sonra onarım basittir ve kolayca yaklaştırılarak kapatılabilir. Daha geniş tümör çıkartılmışsa, veya burun ve göz kapağı gibi bölgelerde onarım yapılacaksa daha ileri plastik cerrahi tekniklerine ihtiyaç vardır. Bunu da ancak plastik cerrahi eğitimi almış plastik rekonstrüktif cerrahlar gerçekleştirebilirler.

Klinik Hakkında

Kliniğimize ulaşmak artık daha kolay! Hastalarımızın ulaşımlarını rahatlatan Marmaray ile Feneryolu istasyonunda indikten sonra, yalnızca 3 dakika yürüyerek kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar

Copyright © 2019 Pigu Dijital Ajans. All right reserved.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube