Bası yaraları nasıl değerlendirilir?

Bası yaraları için sınıflandırma (evrelendirme) sistemi tanımlanmıştır. Bu sisteme istinaden tedavi şekline de karar verilir.

Evre 1 : Deri bütünlüğü bozulmamıştır. Sadece kızarıklık yani hiperemi mevcuttur. Basınç kaldırıldığında kızarıklık bir saatten daha uzun süre devam eder ve kendiliğinden düzelir. Buraya tekrar bası gelmezse yara açılmaz.

Evre 2 : Epidermis veya dermis ya da ikisini birden içeren doku ölümü ve cilt kaybı mevcuttur. Ülserasyon yani yara yüzeyel olup klinik görünüm olarak abrazyon, bül ya da sığ bir krater şeklindedir. Yara bakımı ve posizyonu değişikliği düzenli yapılır ise yara kendiliğinden iyileşebilir.

Evre 3 : Cilt, cilt altı dokularda nekroz vardır. Nekroz kas fasyasının altına inmemiştir. Yara morfolojik olarak dev bir krater görünümündedir. Mutlaka cerrahi debridmana (yara temizliğine) ihtiyaç vardır.

Evre 4 : Tam kat cilt, cilt altı dokusu, kas ve fasya ölümü (nekrozu) mevcuttur. Genellikle kemik ve eklem destrüksiyonu (hasarı) mevcuttur. Genellikle cerrahi oalrak doku transferine ihtiyaç vardır.

Klinik Hakkında

Kliniğimize ulaşmak artık daha kolay! Hastalarımızın ulaşımlarını rahatlatan Marmaray ile Feneryolu istasyonunda indikten sonra, yalnızca 3 dakika yürüyerek kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar

Copyright © 2019 Pigu Dijital Ajans. All right reserved.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube