Yüz Siniri Nerededir?

Beyin ile beyin sapı arasında yüz sinirini oluşturacak lifler karışık bir şekilde gelir. Bu bölüm daha çok Nöroloji ile ilgilidir. Beyin sapından sonra yüz siniri kıvrımlı bir yol izler. İç kulak yolundan geçerek, orta kulağında çevresini dolaşarak kafa tabanındaki kanalından çıkar. Daha sonra kulak memesi hizasında derin yumuşak doku planına çıkar. Parotis tükrük bezinin yüzeyel ve derin kısımların arasından geçer ve bezin ön kısmından sonra yüz adalelerine doğru uzanırken oldukça yüzeyelleşir. Hemen kulak önünde yer alan Parotis tükrük bezinin içinde sinir iki ana dala ayrılır. Bu dallar daha sonra bir çok alt dala ayrılır. Fasiyal sinirin klasik olarak 5 (fronto-temporal, zigomatik, bukkal, marjinal mandibular, servikal) ayrı dalı ve bu ve dalların arasında çoğu sayıda bağlantılar mevcut olduğunu gösterilmiştir.

Sinirin Temporal dalı 3-4 ayrı dal’dan oluşmaktadır ve elmacık kemiğin üzerinden dış orbita kenarın 3’cm lateralinden temporofrontal bölgeye doğru ilerler. Bu bölgede sinir yüzeyel bir planda hemen cilt altında bulunmaktadır. Sinirin üst 2 dalı frontal kası ve 1-2 alt dalı orbikularis okuli kasını uyarır.

Zigomatiko-bukkal kısım 5-8 dal`dan oluşmaktadır. Bu dalların arasında çoğu sayıda bağlantılar mevcuttur. Dallar dudak elevator kasları ve buksinator, orbikularis oris ve orbikularis okuli’nin alt kısmını uyarır.

Marjinal mandibular sinir fasiyal sinirden ayrıldıktan sonra mental çıkıntı ve ramusun arasındaki mesafenin ortasından yukarıya doğru seyreder ve fasiyal arter ve ven üzerinden geçer.

Servikal dal tek bir dal`dan oluşmaktadır ve angulusun altında doğrudan aşağıya inip platisma kasının üst kısmını uyarır.

Ayrıca gözyaşı bezinin salgısını, çene altındaki tükrük bezlerinin salgısını ve dilin tat hücrelerinin görev yapmasını da yüz sinirinin dalları sağlar.

Klinik Hakkında

Kliniğimize ulaşmak artık daha kolay! Hastalarımızın ulaşımlarını rahatlatan Marmaray ile Feneryolu istasyonunda indikten sonra, yalnızca 3 dakika yürüyerek kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar

Copyright © 2019 Pigu Dijital Ajans. All right reserved.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube