Yüz İmplantları

Yüzümüz sadece ciltten ve yumuşak dokulardan ibaret değildir. Bu cildin altında bir kemik iskelet yer alır. Güzel bir yüz için sağlam ve dengeli bir iskelet çatının varlığı şarttır.

Bazı durumlarda yüz kemikleri yeterince gelişemezler. Bu durum kişinin genetik özelliklerine, ait olduğu ırka ve gelişme durumuna göre ortaya çıkabilir. Geçirilmiş kazalar, tümör eksizyonları da yüzde kemik eksikliklerine neden olabilir. Ayrıca ilerleyen yaşla birlikte sadece yumuşak dokularda ve ciltte sarkma olmayıp kemiklerde de hacim kaybı olur.

Bu durumlarda iskelet çatıyı düzeltmeden yapılan yumuşak doku düzeltmeleri optimal sonuçların elde edilmesi için yeterli olmayacaktır. Bu gibi kemik eksikliklerini olduğu hastalarda mevcut kemiklerin ileri alınması ya da üzerlerine kemik eklenerek kemikler belirginleştirilebileceği gibi dışarıdan konulan bir takım maddelerle (implantlar ile) de onarım yapılabilir. İdeal madde kişinin kendi kemiğinin kullanılmasıdır. Ancak vücudun başka yerinden kemik almak karmaşık ve ağrılı bir işlemdir ve kaza ve kanser gibi sebeplerle oluşan kemik kayıpları dışında tercih edilmez. Yüz iskeletinin estetik amaçlı desteklenmesi için sentetik protezler (implantlar) tercih edilir.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube