Yüz İlerletme Ameliyatları

Yüz kemiklerinin gelişmediği, bu sebeple gözlerin kapanamayıp körlük riskinin olduğu ve üst hava yolunun tıkanarak gece uykusunda nefes alma problemi olan hastalarda uygulanan ameliyatlardır. Özellikle Apert Sendromu, Crouzon Sendromu gibi yüz kemiklerini gelişiminin aşırı derecede geri kaldığı hastaların gece uykularında solunumlarının durmasına bağlı ölüm riskleri olduğundan bu hasta grubunda yüz ilerletme ameliyatları çok önem kazanır.

 

Hastalardaki sorun sadece yüz bölgesi ile kısıtlı ise LeFort III denilen yüz kemiklerinin kafatası kemiklerinden ayrılıp ilerletilmesi ile tamamlanan ameliyat tercih edilir. Eğer hastaların kafatası kemikleri de büyümediği için yukarıdaki sıkıntılara bir de beynin sıkışması da eklenirse bu durumda Monoblok İlerletme denilen yüz kemikleri ile birlikte alnın da ilerletildiği ameliyatı yapmak gereklidir.

 

Yüz ilerletme ameliyatları Ortodontistlerin gözetiminde titiz bir hazırlık dönemi sonrasında Plastik Cerrahlar ile Beyin Cerrahlarının birlikte ameliyata girdikleri ve ameliyat sonrası dönemde hastanın mutlaka birkaç gün yoğun bakımda kalmasını gerektiren ameliyatlardır. Ameliyattan sonra kafa kemiklerine tutturulan RED denilen bir cihaz yardımı ile yüz kemikleri günde 1 mm olacak şekilde ilerletilir. İstenilen mesafe kazanıldıktan sonra da uygulanan cihaz kemikler iyileşene kadar geçecek birkaç aylık süreçte hastanın kafasında kalması gerekir. Ameliyat esnasında hastanın hava yolu güvenliğinin daha iyi sağlanabilmesi için trakeostomi denilen nefes borusuna bir delik açılması gerekebilir. Ayrıca bu hastaların ameliyat edilebilmesi için ameliyat esnasında kanama, beyin zarının açılması, beyin omurilik sıvısının kaçması gibi riskler göze almak gerekir.

Klinik Hakkında

Kliniğimize ulaşmak artık daha kolay! Hastalarımızın ulaşımlarını rahatlatan Marmaray ile Feneryolu istasyonunda indikten sonra, yalnızca 3 dakika yürüyerek kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar

Copyright © 2019 Pigu Dijital Ajans. All right reserved.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube