Meme Başı Estetiği

Meme başı estetiği meme ameliyatları konuşulurken pek çok zaman atlanan yada göz ardı edilen bir konudur. Oysaki meme üzerinde meme başının (areola) konumu, büyüklüğü, yeri ve çıkıntısı (nipple) önemlidir.

Özellikle meme başının yeniden konumlandırılmasının gerektiği meme küçültme veya meme dikleştirme ameliyatlarında meme başının dolaşımının korunması birincil öncelik olmalıdır. Ayrıca ister büyütme ister küçültme ameliyatı olsun meme başı kadınların cinsel haz aldıkları ve uyarıldıkları bir alandır. Bu sebeple mümkün olabildiğince meme başı duyusunun korunması gerekir.

 

Meme çıkıntısının (areola) meme başına gömülü olduğu hasta grubunda ise meme çıkıntısını dışarı çıkarmak için tariflenmiş onlarca ameliyat mevcuttur. Ancak kişisel tecrübelerim ile meme başındaki süt kanalları kesilmeden yapılan ameliyatlardan sonra hasta memnuniyeti oldukça düşüktür. Bu sebeple ben henüz evlat sahibi olmamış ve emzirme arzusu olan hastalarıma meme başı çıkartacak bir ameliyat önermiyorum. Bu hastaların bir kısmında bebek emerken meme başını ağzına alıp çıkıntı kısmından süt emebiliyor. Ayrıca bebek emme konusunda başarılı olamasa bile anne sütünü sağma yolu ile evladına verebiliyor. Bu sayede bebek için çok faydalı ve yerine konulacak bir alternatifi olmayan süt bebeğe ulaşırken hormonların etkisi ile dolan memeler boşaldığı için annenin de ağrısı geçiyor ve bebeği ile duygusal bağı daha da güçleniyor. Ayrıca sağılarak da boşaltılsa aksi taktirde memede gelişmesi muhtemel mastit (memenin iltihaplanması) riski azalıyor.

 

Emzirme sürecini tamamlamış hastalarda ise süt kanalları kesilerek serbestleştirilen ve dışarı çıkartılan meme ucunun altına kaydırılan dokular ile meme başının tekrar içeri kaçması engellenirken emzirme esnasında genişleyen meme başının da biraz olsun daraltılması mümkün olabilmektedir.

 

Meme küçültme veya dikleştirme ameliyatları esnasında içeride olan meme başının dışarı çıkartılmasını isteyen hastalarıma bu işlemlerin farklı seanslarda yapılmasını öneriyorum. Meme başının yerinin değiştirildiği ameliyatlarda az yada çok var olan meme başının dolaşımının bozulması riskinin bir de meme çıkıntısının dışarı çıkartılması ameliyatının eklenmesi ile arttırılması bana uygun bir fikir gibi gelmediğinden ben kendi pratiğimde iki ameliyatı aynı anda yapmıyorum

Klinik Hakkında

Kliniğimize ulaşmak artık daha kolay! Hastalarımızın ulaşımlarını rahatlatan Marmaray ile Feneryolu istasyonunda indikten sonra, yalnızca 3 dakika yürüyerek kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar

Copyright © 2019 Pigu Dijital Ajans. All right reserved.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube