Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi
Mail: bilgi@ibrahimcanter.com
Logo

Adres

Bağdat Cd. No:144 D:5 Çınar Apt. 34724 Feneryolu, Kadıköy, İstanbul

Telefon Numaralarımız

+90 532 342 00 31

+90 216 599 09 88

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

bilgi@ibrahimcanter.com

Yarık Dudak Onarımı

Yarık dudak, halk arasında “tavşan dudak” olarak bilinen bir durumdur. Bu durum izole olarak (tek başına) veya damak yarığı ile birlikte görülebilir. Yarık dudak tek taraflı veya çift taraflı olabilir ve dudağın tamamını etkileyebileceği gibi sadece bir kısmını da etkileyebilir. Ayrıca dudak yarıklarında diş eti ve burun bölgesini de etkileyebilir. 

Yarık dudakla doğan bebeklerin Ortodontist Diş Hekimi tarafından görülerek tedavi başlanması birbirlerinden ayrık olan parçaların bir araya getirilmesine fayda sağlar. Ortodontik tedavinin mümkün olan en kısa sürede başlatılması önemlidir. Bu tedavi, cerrahi müdahalenin sonucunu olumlu yönde etkiler.

Dudak yarığının onarımı genellikle doğumdan sonra 3. aydan itibaren yapılır. Eğer bebek ortodontik tedavi görüyorsa, tedavinin tamamlanması (yarığın daraltılması, diş etlerinin düzgün hizalanması, burun şeklinin düzeltilmesi gibi) beklenir. Ayrıca, kan değerleri (beyaz küre sayısı <10.000, hemoglobin değeri >10) ve bebek ağırlığının belirli bir seviyeye (>4500 gr) ulaşması gerekmektedir.

Yarık dudak onarımı, bebek hastalar için deneyimi olan bir anestezi ekibi bulunan bir hastanede gerçekleştirilmelidir. Ameliyat genel anestezi altında yaklaşık bir buçuk saat sürer ve hastanede bir gün kalınır. Ameliyat sadece cilt kenarların birleştirilmesini amaçlamaz. İşlem sırasında kas onarımı da yapılır. Böylece dudakların normal hareketi sağlanır. Ayrıca estetik çizgilerin olabildiğince korunması, diş etlerinin onarılması ve burun şeklinin düzeltilmesi hedeflenir. Dudak kenarındaki kırmızı cilt ve normal cilt bileşkesi olan vermillion hattının düzgün bir şekilde onarılması, dikişlerin çizgi üzerinde yerleştirilmesi ve dudaktaki kısalık veya uzunluk farklarının giderilmesine dikkat edilir. Eğer yarık dudakla birlikte burun şekil bozukluğu da varsa, bunlar da aynı seansta onarılır.

Ameliyattan sonra bebekte birkaç gün huzursuzluk görülebilir. Ağrıyı hafifletmek için ağızdan verilen ağrı kesici şuruplar yeterli olacaktır. İlk birkaç gün, steril bantlarla kapalı pansuman uygulanır ve antibiyotikli cilt pomatlarıyla pansuman yapılır. Dikişler yaklaşık 7 gün sonra alınır. Ağız içinde kullanılan dikişler kendiliğinden eriyerek düşecektir. Bebeğin ilk birkaç hafta boyunca beslenmeyle ilgili öneriler içeren bir beslenme tablosu ve rejimi verilir. İlk 3 ayda yara iyileşmesinin normal bir sonucu olarak dikiş hattı çevresindeki dokulardan daha belirgin ve kırmızı görünebilir, ancak zamanla solup normal cilt rengine döner. Burun ve dudak bölgesindeki gölgelenmeler nedeniyle iz, zamanla daha az fark edilebilir hale gelecektir. İzlerin daha da iyi iyileşmesi için ameliyattan sonraki 3-6 ay süresince yara izleri üzerine silikon içeren tıbbi jeller ile masaj yapılması tavsiye edilir.