PRP (Thrombositten zengin plazma) Uygulaması

Medyada gençli aşısı olarak tanıtılan, yaygın olarak PRP olarak bilinen işlem İngilizce ”Platelet Rich Plasma” kelimelerinin ilk harflerinin kullanılması ile oluşmuş bir kısaltmadır. Türkçe ‘Trombositten Zenginleştirilmiş Plazma” olarak kullanılabilecek terim kişiden alınan 10 cc kadar kanın içindeki hücrelerin ve sıvı kısmın ayrıştırılması sonrası, kanın pıhtılaşmasını ve yara iyileşmesini sağlayan thrombositlerin kanın sıvı kısmında kalması sağlanarak kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesi ile yapılan tedavi uygulamasıdır.
Thrombositten Zengin Plazma (PRP) Uygulaması
Trombositler kanın içerisindeki alyuvarlar (oksijen taşıyan hücreler) ve akyuvarlar (enfeksiyon ile savaşan hücreler) gibi hücresel yapılardır. Temel görevleri damar yaralanması sonrası damardaki deliğe yapışıp üst üste konan tuğlalar gibi bu deliği geçici bir süre kapatarak kan kaybını engellemek ve kan pıhtılaşma sürecini başlatmaktır. Ancak yapılan çalışmalar ile trombositlerin vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımı ve doğal haline dönüşmelerini sağlamak için gerekli “büyüme faktörlerini” yapısında barındırdığı gösterilmiştir.

PRP tedavisinde ise kişinin kendi kanından izole edilen ve normalden çok daha yüksek konsantrasyondaki trombositler kişiye geri uygulanarak onarım süreci (rejenerasyon süreci) hızlı ve güçlü bir şekilde başlatılması amaçlanır.

 

Sonuçta PRP uygulaması yapılan kişide kendi hücreleri ve kanı kullanıldığı için işlem yan etki riski olmayan son derece güvenli bir uygulamadır.

PRP (Thrombositten zengin plazma) Uygulaması Sık Sorulan Sorular

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube