Parmak Fazlalığı (Polidaktili)

Polidaktili doğuştan elde ve/veya ayaklarda olması gerek beş parmaktan daha fazla sayıda parmak olması durumudur. Yaklaşık 500 canlı doğumda bir görülen bir durumdur. Bazı hastalarda genetik bir sebep gösterilebilse de pek çok hastada hiç bir sebep bulunamaz. Polidaktili (fazlalık parmak olması) tek başına olabileceği gibi kimi hastalarda parmak yapışıklığı (sindaktili) ile beraber de olabilir. Polidaktili klinik olarak farklı derecelerde karşımıza çıkabilir. Örneğin altıncı parmak elle bağlantısı sadece beslenmesine olanak sağlayan ince bir doku parçası ile sağlanan fonksiyonsuz şekilde olabileceği gibi tüm sinir tendon ve kemik yapıların tam anlamı ile oluştuğu gerçek bir parmak şeklinde de olabilir.

 

Polidaktili hastalarında ameliyatlar bebeğin biraz gelişmesini takiben ilk bir yıl içerisinde yapılabilir. Fazlalık parmaklar komşuluklarındaki sağlam parmaklarında gelişimini etkileyerek kaymalarına yada gelişim bozukluklarına neden olabileceği için polidaktili ameliyatlarının olabildiğince erken dönemde yapılmasında fayda vardır.

 

Yapılacak ameliyat öncesi mevcut tüm parmakların yumuşak dokuları ve kemikleri değerlendirilmeli, gelişimi en bozuk olan parmak alınmalıdır. Ameliyatta diğer parmaklara özellikle dolaşımlarına dikkat edilerek, diğer parmaklara zarar vermeden fazla olan parmağın çıkarılması gerekir.

 

Ameliyat sonrasında ameliyat bölgesinde az yada çok bir iz (skar) kalacaktır. Tüm ameliyatlarda iz kalır. Ancak bazı noktalara dikkat edilerek bu izin daha az kalması sağlanabilir. Ayrıca en az birkaç sene geçtikten sonra fazla iz kalması durumunda izi azaltmaya yönelik skar revizyon ameliyatları yapılabilmektedir.

Instagram
Twitter
Facebook
YouTube